Využití GPS


Inu je to obrovská spousta družic a kosmického smetí. Takové to klasické, co uklízečka vymetla z nějakého modulu nebo z ISS. To je velká vesmírná stanice.

Tak s tím smetím a uklízečkou to byl vtip. To ostatní ne. Totiž smetí tam je, ale na z kbelíku či odpadkového koše. Jsou to zbytky vesmírné techniky. Ale toto nás nyní nebude zajímat. My se podíváme na ty družice. Nemá smysl je počítat, protože každou chvíli tam někdo vystřelí novou a každou chvíli zase nějaká zanikne.
GPS v autě

Některé slouží k bohulibým účelům. Bohužel ta menšina, většina je jich špionážních a válečných a mohou ta zatloukat armády celého světa. Válečných je myšleno tak, že mají válečné úkoly.

Ty s úkoly mírovými jsou vědecké a ještě ty, které slouží k určení polohy. Všeobecně je to známo jako GPS. To je zkratka z anglických slov Global Positioning System, což bychom mohli česky vyložit jako globální polohový systém. Zkráceně též GPS monitoring. Ehm. Trošku těžkopádné, ale vysvětlující.
Jedna z moha GPS družic

Pokud tedy má něco, nebo někdo určité zařízení, tento sytém jej nalezne skoro kdekoli na planetě Zemi. A právě toho se dá využít. Samozřejmě také zneužít. My zůstaneme u využití. Tak především to pomáhá vám, jako lidem najít určitou adresu nebo místo. Mně ne, já raději klasické mapy.

Ovšem největší potenciál skrývá GPS pro zaměstnavatele, kteří potřebují sledovat pohyb svých vozidel a jejich případnou práci. Například u bagrů pluhů a tak podobně. Systém jim totiž umožní velmi podrobné sledování jak polohy, tak činnosti. A z toho může případný zaměstnavatel, majitel, nebo kdokoli lehce spočítat třeba šetření pohonných hmot.

Například u firmy, která má spoustu kamionů to bude zcela určitě velmi užitečný pomocník. Vždyť zde hraje roli každý ušetřený kilometr a každý uspořený litr paliva. Protože pokud ten litr ušetří jeden kamion, dobře, ale když jich ušetří padesátka kamionů…