Topinambury mohou výrazně vylepšit vaše zdraví

Hořčík a vitamíny B

Pokud jsou topinambury šetrně pěstovány a rozumně hnojeny, budou obsahovat mnoho hořčíku a zároveň vitamínů skupiny B, včetně B6. Vitamín B6 a hořčík navzájem spolupracují a podílí se na podpoře zdravého nervového systému. Nedostatek těchto složek stravy vede k podráždění, záchvatům depresí a úzkostí, k projevům agresivity a dalším neurologickým chorobám. Topinambury vám tak mohou pomoci těmto stavům předejít a mohou přispívat i jako léčebný prostředek.

květy topinamburů

Zázračný inulin

Cukrovka – jednou z civilizačních chorob, kterou topinambury mohou potlačit, pomoci v léčbě a prevenci, je diabetes. Díky vysokému obsahu nestravitelné rozpustné vlákniny s názvem Inulin mají velmi nízký glykemický index a hodí se jako příloha k mnoha pokrmům, či jako součást zeleninových salátů. Diabetici je mohou konzumovat vařené, dušené nebo v syrovém stavu. Mnozí lidé je přirovnávají k bramborám, ovšem neobsahují toxický alkaloid Solanin, který je v zelených či klíčících bramborách hojně zastoupen.

hlízy topinamburů

Lepší imunita – koronavirus Covid-19 je jedno z nejdiskutovanějších témat současnosti a úzce s tím souvisí kvalita imunitního systému a životní styl. V každém případě byste měli začít právě u sebe a spoléhat se na přirozenou imunitu a vlastní preventivní opatření ve formě dostatku pohybu a zdravé stravy. S dobrou imunitou je spojena správná funkce tlustého střeva a dalších složek trávicího systému a Inulin v tom hraje důležitou roli, chová se totiž jako probiotikum, potřebné pro rozmnožování symbiotických bakterií.

Vláknina – jak už bylo řečeno, Inulin je vláknina, velmi potřebná pro pravidelné vyprazdňování střev. Kdo trpí zácpou, nevykonává velkou potřebu denně, konzumuje málo vlákniny a pojídá hlavně bílé pečivo a masitou stravu, může se časem ocitnout na seznamu nemocných s rakovinou tlustého střeva. Chcete-li tomu zabránit, můžete i díky topinamburům, kde je vlákniny skutečně velké množství.