Jak cestovat udržitelně?

Snažíte se chovat ekologicky, třídíte odpad, místo autem jezdíte co nejčastěji MHD nebo na kole, vodu pijete z kohoutku a na nákup chodíte s vlastní taškou. Dá se ale i ekologicky cestovat? Abyste ušetřili prostředí i zvířata, inspirujte se našimi nápady.

Doprava do cílové destinace

Největší dopad na životní prostředí má z naší dovolené cesta tam a zpět. Nejvíce škodlivých emisí vyprodukuje letadlo, to asi nikoho z nás nepřekvapí. Chcete-li zachovat Zemi obyvatelnou i pro další generace, volte dopravu vlakem (nabízí se i lůžková úprava), autobusem či na kole. Čím je cesta pomalejší, tím je šetrnější k životnímu prostředí.

loď

Delší dovolená

Pokud se do vaší cílové destinace jinak, než letadlem nedostanete, zůstaňte v ní alespoň déle. Létat několikrát do roka na pár dní není moc ekologické. Rezervujte si klidně 2 týdny a poznávejte místní kulturu. Čeká vás intenzivnější zážitek, než například během 4 denního obíhání památek.

Mimo hlavní proud

Nejděte s davem a vyhněte se cestování v hlavní sezóně. Ulevíte tak místnímu obyvatelstvu a dovolenou si více užijete. Možná od místních dostanete i nějaký tip na „tajné“ místo, které byste měli rozhodně navštívit. 

muž

Balte chytře

Zabalte si co nejmenší zavazadlo a pozor si dejte na problematický odpad typu baterie. Pokud by vám v místě dovolené došly a nemohli byste je vhodit do správného kontejneru (z důvodu absence takového kontejneru), museli byste je vézt zpět domů. Z kosmetiky zabalte tu přírodní a opalovací krém šetrný ke korálovým útesům.

Slušné chování

Zdvořilost k místnímu obyvatelstvu by měla být samozřejmostí. Pamatujte na to, že vy jste hosté v jejich zemi. Naučte se také pár frází v místním jazyce a respektujte místní společenské zvyky.

Plánujte jídlo

Platí to samé co doma. Neplýtvejte zbytečně jídlem a nevyhazujte ho. Ve snaze vše ochutnat toho nakoupíte až moc? Podělte se. Třeba se zrovna dáte do řeči se zajímavými lidmi.

Co ještě můžete dělat:

  • i na dovolené šetřete vodou (myslete na to během sprchování)
  • jezděte veřejnou dopravou
  • nakupujte v malých obchůdcích
  • jezte v místních restauracích a zkoušejte místní pokrmy