Jak překonat bolest ze zlomeného srdce

Zlomené srdce bolí, to ví snad každý, kdo to alespoň jednou zažil. Nejde ani tak o to, jak dlouho vztah trval, nebo co způsobilo tuto bolest, ale především o to, jak se s ní vyrovnat, a žít dál. 

Uvědomte si, co vás doopravdy nejvíc trápí

Pokud vám někdo zlomil srdce, nejspíš trpíte. Ale proč vlastně? Co vás nejvíc na této situaci trápí? Bolí vás nepřítomnost druhé osoby, čin, kterým vám bolest způsobil, nebo jeho netaktnost vůči vašim pocitům? Pokud za váš rozchod může například partnerova nevěra, je potřeba určit hranici mezi bolestí způsobenou vaší vlastní ješitností, a bolestí ze ztráty. Vaše ego má totiž možná problém snést tuto křivdu, to, že jste nebyli partnerovi dost dobří. Musíte si však uvědomit, že jeho nevěra není vaší chybou. Možná jste se nechovali nejlépe, nebo mu u vás něco chybělo, ale to přece není důvod k nevěře. Dospělý člověk by měl umět vyjádřit své pocity, a v případě že není ve vztahu šťastný, prostě odejít. Pokud vás podvedl, a ani to nepřiznal, neb ose snaží shodit vinu na vás, zkuste se na to podívat jinak. Jeho nevěra je totiž jen jeho chybou, která je pravděpodobně zapříčiněna nedostatečnou vyspělostí nevěrného člověka. Pokud si neumí vážit toho co má, nezaslouží si to. A vy si zasloužíte víc. Pokud vás však více než nevěra trápí jeho nepřítomnost, máte doopravdy zlomené srdce. A zde je potřeba začít konat.

tvář v dlaních

Láska bolí

Říká se, že láska bolí. Tak to ale přece není. To co bolí, není láska, ale její nedostatek. Nesmíte se bát vstoupit do nového vztahu jen proto, že jste v tom minulém utrpěli. Spíš si promyslete co k tomu vedlo, a jaký je váš výběr partnera. Vyhledáváte-li stále ten stejný typ lidí, kteří vám pokaždé ublíží, musíte změnit strategii. 

zlomené srdce

Seberte se

Zní to drsně, ale tak to je. Bolest nepřekonáte tak, že se budete choulit v klubíčku, a stále se litovat. Ani tak, že se vrhnete do víru života s každým, koho na své cestě potkáte, jen abyste na chvíli bolest překonali. Musíte se prostě vzchopit, a jít dál, ačkoliv vás bude bolet každý krok a každý nádech. Dělejte to, co vás baví. Zpočátku vás to možná ani bavit nebude, protože se budete cítit bezradní, a opuštění. Ale tohle není bolest hlavy, kterou zapudíte růžovou pilulkou. A už vůbec ne alkoholem, který ve výsledku vaši bolest jen prohloubí. Žijte dál, a věnujte si veškerou lásku, kterou jste dříve dávali nesprávnému partnerovi. Zasloužíte si ji. Navíc, jak by vás někdo mohl milovat, když se neumíte milovat sami? Bojujte. Je to váš život, a váš nárok na štěstí. V životě totiž musíte potkat nesprávné lidi, abyste dokázali poznat ty správné. Dobro by beze zla ani neexistovalo, a stejně tak štěstí bez bolesti. Zavolejte přátelům, zajeďte si na dovolenou, nebo si kupte něco hezkého. Smutek, nenávist, a zklamání jsou emoce, které v sobě živíte sami, a ubližujete jimi pouze sobě. Nemusíte odpouštět tomu, kdo vám zlomil srdce, ale odpusťte sobě, že jste si nechali ublížit.