Politika se nám právem nelíbí

V každé normální společnosti platí, že ji vedou ti nejschopnější. Ale to neznamená, že by ji měli vést ti, kdo jsou sice schopní, ale všeho. Lidem by měli vládnout ti, komu to myslí a kdo to se svým národem myslí dobře. Ale to se přinejmenším často nestává. Po moci totiž touží spousta lidí, a to i ti bez skrupulí, kterým jde výhradně o jejich vlastní prospěch. A ti, kdo mají ostré lokty, si bohužel často prosadí svou.

americká politika

Naše uplynulé vlády jsou důkazem toho, jak špatně jsme ve volbách volili. Jak jsme vsadili na jednoznačně špatné koně. Prý jsme si pod těmito politiky vedli dobře, prý se naší zemi dařilo, jenže jak se ve skutečnosti věci měly? Žili jsme docela spokojeně, ale často jenom proto, že jsme žili na dluh. Někteří politici zadlužovali stát, aby měli na rozdávání a korumpování svých voličů, někteří kvůli tomu samému natiskli a dali do oběhu spoustu peněz, které nebyly ničím kryté. A lidi jim to zbaštili. A volili pořád takové populisty. Kteří přilepšovali nejen lidem, ale hlavně sami sobě, kteří chtěli moc stůj co stůj.

vlajka a Washington

Lidi jim to nakonec sice nezbaštili a s oběma předchozími vládami jasně skoncovali, ale co se stalo? Jakmile si začala naše nová vláda počínat aspoň trochu rozumně, jestli se tak dá mluvit o tom, že nás nezadlužuje tak rychle jako vláda minulá, už my lidi nejsme spokojení. Chybí nám to, co nám rozdávali populisti, chybí nám ty peníze od státu, kterými nás přikrmoval. A vadí nám důsledky minulé rozhazovačnosti, tedy zdražování, kterému pomohla i válka na Ukrajině a migrace. Už zase spousta z nás nesnáší svoje politiky a má za to, že je politika svinstvo, protože se prý pomáhá cizincům a kašle se na našince v bídě.

A co vláda na to? Nevím. Ale bude to muset nějak ustát. Jinak ji lidi už příště nezvolí a vyberou si někoho, kdo se bude lidem víc líbit. A kdo se nakonec taky projeví tak, že se možná někomu zalíbí, ale někomu možná také ne. A nespokojenost bude trvat a trvat. Jak už se stalo v naší politice pravidlem.