Proč tolik (nejen) mladých lidí pěstuje pokojové rostliny?

Podobně jako jiné věci, i koníčky přichází do módy a zase z ní odchází. Koneckonců, vzpomenete si ještě například na sbírání céček či pogů? Nebo kartiček s hokejisty? Trendy se zkrátka v průběhu času mění, a je potřeba se tomu přizpůsobit.

 

V současné době se především mezi mladými lidmi rozmáhá fenomén takzvaných domácích džunglí. Jedná se v podstatě o pěstování pokojových rostlin ve velkém. V některých případech jde i o stovky kusů nejrůznější rarity. Tito lidé jsou pak ochotni utratit i tisíce korun za malý řízek či sazeničku určité rostlinky, aby se pak modlili, aby se uchytila a rostla.

 

Samozřejmě zde lze pochopit, proč je tento koníček tak oblíbený. Kombinuje totiž hned několik velmi lákavých faktorů, které v nás zkrátka a jednoduše spouští endorfiny. A to je hlavním cílem.

 

koutek s kaktusy

 

Tím prvním je samozřejmě sběratelství. Kdo by nebyl rád, když se mu podaří výhodně sehnat nějaký vzácný kousek? Toto je navíc ještě podporováno rozvojem internetu, případně sociálních sítí, kde daný člověk získá za svůj úlovek (zasloužené) pochvalné komentáře, které toto chování ještě podpoří.

 

Pak je tu také faktor úspěchu. Máme radost, když se objeví nový lístek, nebo dokonce květ. Pokud nám rostlinka pěkně roste, jsme na sebe pyšní. A opět se tím pochlubíme na internetu a opět sklidíme pochvalné komentáře, což nás opět motivuje.

 

přinášení nové rostlinky

 

Ovšem zdaleka ne vše je černobílé. Je potřeba si uvědomit, že květiny jsou živé bytosti, což znamená, že se jim ne vždy musí dařit. Často se tak stane, že naší vzácně rostlince koupené za drahé peníze nejsme schopni zajistit odpovídající podmínky a ta nám během krátké doby uvadne.

 

Také v případě, že jedeme například na delší dovolenou, bývá problém najít někoho, kdo by naši džungli zaléval, zvláště když každá z našich květin má poněkud jiné nároky a potřebuje být zalévána v jiném intervalu.

 

Rozhodně to tedy není tak růžové, jak by se mohlo na první pohled zdát. Proto se rozmyslete, než se do toho pustíte, zda jste opravdu ochotni tato rizika přijmout. Zde by to totiž skutečně byla zbytečná ztráta peněz.