Nepodceňujte strojní čištění koberců

Jak dlouho zná lidstvo koberec? Dle některých pramenů údajně zhruba pět tisíc let. První koberce se pravděpodobně tkaly v Asii, přičemž vůbec nejstarší koberec, který se do dnešních dnů dochoval, je starý přibližně dva a půl tisíce let.

vysavač na koberci

Proč si lidé pokládali na zem tkaná textilní vlákna, je zcela zjevné, jednak tím zdobili svá obydlí a pak jim koberce poskytovaly určitou rozkoš. Lidská chodidla jsou totiž v jistém slova smyslu i erotogenní zónou, velmi citlivou na dotek, což prokazuje i fakt, že jsme na těchto místech velmi lechtiví. Procházet se po měkkém koberci je zkrátka zážitek, vnímáme jej jako cosi božského a není důvod, proč bychom si chůzi po měkkém podkladu měli odpírat.

obývací pokoj s kobercem

Jen si představte situaci, jak vcházíte do bytu, unavení z práce, celý den v uzavřené obuvi, kdy nás nohy musí nést několik hodin, aniž bychom jim dopřáli adekvátní odpočinek. Ten se dostaví teprve v okamžiku, kdy se konečně vyzujeme a projdeme se po něčem měkkém. Mít doma v celém bytě dlažbu je sice praktické, ale nepříliš pohodlné a procházet se v domácí obuvi není ani pohodlné, ani příliš zdravé.

Kde vysavač nestačí

Patříte-li k lidem praktickým, co se nenechají příliš vláčet módními trendy, a raději se zaměří na vlastní pohodlný život, pravděpodobně budete mít na podlaze koberec alespoň v ložnici. Koberec je ovšem textilie a měli bychom s ním také tak nakládat. Především jde o to, že časem se i po pravidelném vysávání mezi vlákny usadí žmolky prachu, smísené s mastnotou a organickými odpady (šupinkami kůže a kožním mazem), a nastane vhodná doba ke strojnímu mokrému čištění. Čištění koberců systémem Rotovac je procedura, která vás přesvědčí o tom, kolik špíny se v tom vašem relativně čistém koberečku usadilo za půl roku nebo za rok i při důkladné péči.

Kromě nečistot zbavuje strojní čištění koberců https://www.wismont-cisteni.cz/ i zápachu, který se v domácnostech tvoří při přípravě pokrmů i při běžném pohybu, zvláště tam, kde častěji v bytě našlapujeme naboso, bez domácí obuvi.